Uznawalność dyplomów
Jeżeli dyplom potwierdzający ukończenie studiów za granicą daje prawo do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia, uprawnia on w Rzeczypospolitej Polskiej do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia.
Dyplom ukończenia studiów za granicą może być również uznany na podstawie umowy międzynarodowej (wykaz umów) lub w drodze postępowania nostryfikacyjnego.
Uzyskane za granicą dyplomy nie uprawniają do kontynuacji kształcenia, jeśli:
a) instytucje, które je wydały lub instytucje, w których prowadzone było kształcenie:
- nie były akredytowanymi uczelniami w dniu wydania dyplomu lub realizowały program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu,
- nie działają w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa.
b) program studiów wyższych albo jego część była realizowana niezgodnie z przepisami państwa, na którego terenie było prowadzone kształcenie.
.
SKŁADANIE DOKUMENTÓW
Kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na studia drugiego stopnia na podstawie dyplomu ukończenia studiów nieuznawanego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z mocy prawa lub na podstawie umowy międzynarodowej - składają, oprócz dokumentów załączanych na etapie elektronicznej rejestracji, także zaświadczenie o jego nostryfikacji. W szczególnie uzasadnionych okolicznościach, gdy kandydat zakwalifikowany do przyjęcia w chwili składania dokumentów nie posiada jeszcze zaświadczenia, składa pisemne oświadczenie, w którym zobowiązuje się do jego dostarczenia do końca pierwszego semestru. W takim przypadku wpis na listę studentów, a w przypadku cudzoziemców wpis na listę studentów i administracyjna decyzja o przyjęciu na studia mają charakter warunkowy.