Ochrona dóbr kultury

odk.png

Opis studiów

kierunek: Ochrona dóbr kultury

poziom: studia pierwszego stopnia (3 lata, 6 semestrów)

profil: ogólnoakademicki

język kształcenia: polski

Charakterystyka studiów

Ochrona dóbr kultury to interdyscyplinarny kierunek studiów stanowiący odpowiedź na zapotrzebowanie na wszechstronnie wykształconą kadrę zajmującą się szeroko rozumianą ochroną i konserwacją zabytków oraz dzieł sztuki. Łączy dogłębne studia z zakresu historii sztuki od prehistorii po XXI wiek, z podstawowymi wiadomościami z zakresu archeologii czy antropologii kultury. Szczególny nacisk w programie położono także na teorię i praktykę muzealnictwa, a także konserwację zabytków i elementy zarządzania obiektami zabytkowymi. Program obejmuje zarówno poznanie prawnych i instytucjonalnych form ochrony dziedzictwa kulturowego, jak i tajniki pracy konserwatorów dzieł wykonanych przy użyciu najrozmaitszych technik artystycznych. Studenci zdobywają więc wszechstronną wiedzę na temat tego, jak powstały zabytki i dzieła sztuki – za pomocą jakich technik je wykonano, czemu służyły i jaką pełniły rolę w rzeczywistości historycznej, ale też jak dzisiaj można je chronić i zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń, a także prezentować szerokiej publiczności. Ich unikalny względem podobnych kierunków na innych uczelniach składnik stanowi cykl wykładów poświęcony kulturze dawnych epok, budujący szeroki kontekst i umożliwiający pełniejsze rozumienie dzieł sztuki. Zajęcia odbywają się w Instytucie Historii Sztuki i Kultury zlokalizowanym na krakowskim Starym Mieście, a ich integralną częścią są zajęcia terenowe w niezliczonych pobliskich zabytkach, a także liczne objazdy (często zagraniczne), stanowiące element programu i finansowane przez Uniwersytet, a także praktyki zawodowe.

Studia umożliwiają zdobycie zatrudnienia w urzędach i firmach konserwatorskich, muzeach, instytucjach kultury, a także na wszelkich stanowiskach wymagających rozległej wiedzy humanistycznej, kreatywności i samodzielności myślenia. Kierunek powstał jako odpowiedź na potrzebę rynku pracy. Program studiów skonstruowano tak, by kształcić dobrze wykwalifikowanych pracowników administracji (np. urzędów konserwatorskich), ośrodków kultury, muzeów i wszelkich placówek, których celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Wiedza absolwentów łączy zagadnienia z dziedziny archeologii, historii sztuki i muzealnictwa z kompetencjami w zakresie prawa, administracji i konserwacji. Absolwenci mogą kontynuować studia uzupełniające magisterskie w ramach kierunku historia sztuki.

Instytut Historii Sztuki i Kultury dysponuje nowoczesną Pracownią Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych oraz Pracownią Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków.

Kryteria kwalifikacji
Szczegółowe kryteria kwalifikacji znajdują się TUTAJ
Limit miejsc
16-45
Wymagane dokumenty

Polski dokument

  • świadectwo dojrzałości albo
  • świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów

      kopie - oryginał do wglądu

Zagraniczny dokument

Dodatkowe dokumenty
dla wszystkich

  • formularz rekrutacyjny,
  • zgoda przełożonych w przypadku osób zakonnych i duchownych oraz członków stowarzyszeń życia apostolskiego;

Dodatkowe dokumenty dla cudzoziemców

Dodatkowe dokumenty dla finalistów
i laureatów olimpiad
i konkursów

Dodatkowe dokumenty

Kontakt i miejsce składania dokumentów

Sekretariat Instytutu Historii Sztuki i Kultury

31-014 Kraków, ul. Sławkowska 32

tel. 12 421-26-97

e-mail: sztuka@upjp2.edu.pl

  Program i plan studiów dla naboru

program studiów

plan studiów dla naboru

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Nasza witryna stosuje pliki „Cookies” W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb naszych użytkowników stosujemy narzędzia do zbierania danych. W każdym czasie można dokonać zmiany ustawień dotyczących tych narzędzi. Więcej szczegółów w Informacje o Cookies

Zapisano