Uznawalność świadectw
Wykształcenie średnie oraz uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe potwierdzają w Rzeczypospolitej Polskiej:
a) świadectwa i inne dokumenty wydane przez szkołę lub instytucję edukacyjną działającą w systemie edukacji państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, uprawniające do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w tych państwach,
Dotyczy to świadectw maturalnych uzyskanych w następujących państwach: Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
b) dyplomy IB (International Baccalaureate) wydane przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie,
c) dyplomy EB (European Baccalaureate) wydane przez Szkoły Europejskie zgodnie z Konwencją o Statucie Szkół Europejskich, sporządzoną w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 3, poz. 10),
d) świadectwa objęte umowami międzynarodowymi (wykaz umów).
Decyzja administracyjna Kuratorium Oświaty
W przypadku gdy świadectwo nie należy do żadnej z wyżej wymienionych kategorii od a) do d), to musi zostać uznane za dokument potwierdzający uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego kuratora oświaty w Małopolskim Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Szczegóły dotyczące procedury znajdziesz tutaj.
W sytuacji jeżeli przedłożenie oryginału lub duplikatu świadectwa albo uwierzytelnienie tego świadectwa napotyka trudne do usunięcia przeszkody, szczegóły procedury znajdziesz tutaj.
.
Kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na studia: pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie na podstawie dokumentu zagranicznego wymagajacego uznania go przez kuratora oświaty za potwierdzający uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w Rzeczpospolitej Polskiej - składają, oprócz dokumentów załączanych na etapie elektronicznej rejestracji, także tę decyzję. W szczególnie uzasadnionych okolicznościach, gdy kandydat zakwalifikowany do przyjęcia w chwili składania dokumentów nie posiada jeszcze decyzji kuratora składa pisemne oświadczenie, w którym zobowiązuje się do jej dostarczenia do końca pierwszego semestru. W takim przypadku wpis na listę studentów, a w przypadku cudzoziemców wpis na listę studentów i administracyjna decyzja o przyjęciu na studia mają charakter warunkowy.